Tarkusehammaste tulek on nii mõnelgi meist olnud piinarikas ja valuline.
Tahes-tahtmata tekib küsimusi, miks need hambad meile hiljem soovivad ilmuda, miks nad valu valmistavad ja kuidas seda valulikkust ennetada. Palusime nõu andma Nordic Hambakliiniku hambaarsti dr. Pille Hindrichson.
Kallid veebilugejad! 1 nädala jooksul ehk kuni 27.02 vastab doktor ka teie küsimustele kommentaariumis.
Millal on tarkusehambaid oodata?
Tarkusehambaid on kokku neli ja need lõikuvad suhu viimastena, tavaliselt 16–25aastaselt. Pole ilmselt uudis, et tarkusehambad tegelikult tarkust ei too. Nimetus on tulnud kõnekeelde sellest, et need lõikuvad suhu eas, mil üldsus hakkab inimese tarkusele teatud väärtust omistama.
Mõlemad alumised tarkusehambad, mis tekitavad ülemistega võrreldes rohkem probleeme, on välja kasvanud umbes 84 protsendil 20aastastest. Tõenäosus, et tarkusehammas pärast 25. eluaastat suhu lõikub, on väike.
Mida peaks tarkusehammaste puhul silmas pidama?
Tarkusehammastega seotud mured võivad kujuneda väheste sümptomitega või täiesti märkamatult. Seetõttu võivad mitmed probleemid – näiteks tsüstid või kõrvalhammaste juurekahjustused – tulla patsiendile halva üllatusena.
Vanemas eas ning tarkusehammaste arenedes muutuvad juured pikemaks ja luukude tihedamaks. Seepärast võib tarkusehamba eemaldamine olla siis keerukam ning arstile ja patsiendile ebameeldivam.
Mis tekitab valu ja millised võivad olla tagajärjed?
Ruumipuudus ohustab tarkusehammast rohkem kui teisi hambaid. Kui hambal ei ole piisavalt ruumi, lõikumine peetub ning hammas jääb lõualuu sisse kas täielikult (hammas on täielikult limaskestaga ja/või luuga kaetud) või osaliselt (hambakroon on osaliselt igemest väljas, osaliselt limaskestaga kaetud). Lisaks on sellised hambad sageli ka vales asendis.
Osaliselt lõikunud hambaid on väga raske puhastada, mistõttu koguneb sinna toidujäänuseid ja hambakattu, mis tihti põhjustab kaariest ja tarkusehammast ümbritseva igeme põletikku. Selline põletik kipub tavaliselt korduma ja tekitab vaevusi: limaskesta punetust ja turset, halba lõhna suust ja maitset. Samuti võivad kaasneda tugev ja pidev valu, palavik ning suu avamise takistus ning lümfisõlmede suurenemist. Halvimal juhul võib selline ägenenud põletik viia eluohtlike infektsioonideni.
Ägeda põletiku raviks on igemetasku laiendamine, loputamine ja dreeni asetamine. Seejärel peab hamba kindlasti eemaldama.
Kui ei ole võimalik koheselt hambaarsti poole pöörduda, tasub hammast kodus loputada soolveelahusega.
Kui tarkusehambasse on tekkinud juba auk ja teised hambad on suus olemas, on mõistlik samuti tarkusehammas eemaldada. Ravist hoolimata tekib sinna suure tõenäosusega uuesti auk, kuna seda piirkonda on raske puhastada. Ravi muudab keerukamaks ka olukord, kui hambaauk on jõudnud juba pulbiruumi (kohta, kus hambal asetsevad närvid ja veresooned) ning ruumipuuduse tõttu on korrektne juureravi võimatu.
Samuti võivad põletikulised, peetunud tarkusehambad põhjustada lõualuude tsüste.
Kui kaua võtab aega tarkusehamba eemaldamise järgne paranemine ja kuidas mõjutab see meie igapäevaelu?
Tarkusehambad eemaldatakse tavaliselt hambaravikabinetis või väga keeruka hamba asendi puhul juhul ka haiglas. Valu ja haava paranemine on patsientidel väga erinev. Paar päeva pärast hammaste eemaldamist võib haavast immitseda verd. Sauna, alkoholi ja tugevat trenni peaks vältima nädal aega. Täpsemad juhised annab arst juba vastuvõtul.
Kuidas probleeme ja valu ennetada?
Kuigi arsti juurde on kombeks pöörduda alles valu ja muude ebameeldivuste korral, on tarkusehammastele tark mõelda juba enne, kui need hakkavad muret tegema.
Soovitan kord aastas teha röntgenpildi, kus on näha kogu suu olukord. Siis saab aimu, kas ja kuidas tarkusehambad lõikuvad ning kas need võivad probleeme põhjustada.
Meeldetuletus! Küsi julgelt Nordic Hambakliiniku hambaarstilt dr. Pille Hindrichsonilt siin kommentaariumis küsimusi.
Dr. Pille Hindrichson Nordic Hambakliinik Hambaarst